top of page
Redakcja

Latarnia Morska - co to jest, jak funkcjonuje

Imponujące i majestatycznie wysokie latarnie morskie to widok znany chyba wszystkim turystom, którzy lubią w wakacje jeździć nad morze. Czy wiesz jednak, czemu tak naprawdę służy światło latarni morskich? Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, jakie tajemnice skrywają przed Tobą te niezwykłe budowle.


Spis treści:


Pierwsze latarnie morskie

Historia latarni morskich sięga już starożytności. Słynna latarnia na wyspie Faros była przecież zaliczana do legendarnych 7 cudów świata. Ogień w celach nawigacyjnych rozpalano na wysokich wieżach już w 400 roku p.n.e., a to oznacza, że tradycja ta funkcjonuje już od wielu stuleci.


Latarnie nie miały zawsze takiego kształtu, w jakim znamy je dziś. Dawniej były to urządzenia w formie żurawia, a w niektórych miejscowościach do tego celu wykorzystywano wysoką wieżę kościoła, na której rozpalano ogień umożliwiający bezpieczne zlokalizowanie celu rejsu. Przed wiekami postępowali tak np. mieszkańcy Helu.


W Polsce pierwsze wzmianki o rozpalaniu ognia w celu nawigacji pochodzą z 1070 roku, natomiast najstarszą, nadal działającą latarnią morską jest latarnia Rozewie. Wybudowano ją w 1822 roku, więc jak łatwo policzyć, służy ona żeglarzom już ponad 200 lat!


Funkcja latarni morskich

Latarnia morska to nie tylko przepiękna, wysoka wieża - jest to przede wszystkim narzędzie służące do nawigacji. Budynek wyposażony w silne światło nawigacyjne ułatwia kapitanom statków orientację na morzu i ułatwia im bezpieczne przybicie do portu, zwłaszcza podczas nocy, gdy widoczność jest bardzo ograniczona.


Każda działająca latarnia morska jest obsługiwana przez personel, czyli latarników, którzy usuwają potencjalne awarie i czuwają nad poprawnym działaniem całego systemu. Światło latarni morskiej może wyróżniać się okresem, czyli czasem przechodzenia przez różne fazy świecenia, a także szczególną barwą. Dzięki temu światła możemy podzielić na stałe, rytmiczne, błyskowe, migające i zmiennobarwne.


Latarnie morskie w Polsce

Szukasz pomysłu na oryginalną wakacyjną wyprawę po Pomorzu? Szlak Latarni Morskich to trasa, która łączy wszystkie tego typu budowle położone przy polskim morzu. Wiedziałeś, że jest ich łącznie 17? Spośród nich aż 15 nadal działa, a wiele jest udostępnionych do zwiedzania. Część położona jest w dużych miastach, a część pomiędzy małymi, urokliwymi miejscowościami. Które z nich koniecznie powinieneś zobaczyć? Sprawdźmy to.


Najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce

Polskie morze skrywa przed nami wiele przepięknych miejsc, a jedne z najważniejszych atrakcji to bez dwóch zdań latarnie morskie. Kilka z nich szczególnie zasługuje na uwagę:

  • Latarnia morska Stilo - to latarnia, która zdecydowanie wyróżnia się wyglądem. Została pomalowana w trzy charakterystyczne pasy (czarny, biały i czerwony). Znajduje się ona pomiędzy Łebą a wsią Osetnik i została wybudowana na początku xx wieku. Obok budowli mieści się też domek latarnika.

  • Latarnia morska Świnoujście - jest to najwyższa w Polsce latarnia morska, która jest jednocześnie jedną z najwyższych tego typu budowli w Europie. Wieża wykonana z czerwonej cegły wygląda naprawdę zjawiskowo, a jej źródło światła stanowi reflektor o zasięgu 46 km.

  • Latarnia morska w Kołobrzegu - latarnia ta znajduje się tuż obok portu w jednym z najciekawszych miast na polskim wybrzeżu. Wieża w Kołobrzegu wznosi się na wysokość 26 m n.p.m. Widok z tarasu na morze jest niesamowity, a niedaleko możesz również odpocząć na pięknej, piaszczystej plaży.


Latarnie jako punkty widokowe

Każda latarnia udostępniona do zwiedzania posiada taras widokowy, z którego rozciągają się piękne widoki na ląd oraz w stronę otwartego morza. Nawet jeśli wieża jest wysoka, to warto pokonać wszystkie schody, aby dotrzeć na górę i podziwiać z jej szczytu niezwykłą panoramę. Widokiem z tarasu na latarni na pewno się zachwycisz!


Przed wejściem na wieżę latarni morskiej koniecznie sprawdź ceny biletów. Wiele z nich oferuje bilet normalny oraz bilet ulgowy, co jest bardzo korzystne dla turystów zwiedzających z dziećmi. Wejście na szczyt latarni może być świetną przygodą dla najmłodszych, dlatego warto odwiedzić taki wyjątkowy punkt widokowy.


Najsłynniejsze latarnie morskie na świecie

Kilka latarni morskich na świecie może poszczycić się tytułem "naj-" w jednej z różnych kategorii. Przedstawmy więc kilka z najbardziej wyróżniających się latarni morskich poza Polską.


Najwyższa latarnia morska na świecie znajduje się w Arabii Saudyjskiej, w mieście Dżudda nad Morzem Czerwonym. Budynek ma aż 133 metry wysokości, a wysyłane przez laternę sygnały świetlne są widoczne aż z 25 mil morskich od wybrzeża. Jest to więc latarnia o naprawdę imponującym zasięgu.


Jej przeciwieństwem jest najmniejsza latarnia morska, Burnham-on-Sea, w okolicy angielskiego Bristolu. Nie wznosi się ona na imponującą wysokość, ponieważ liczy tylko 9 metrów! Konstrukcja została wykonana z drewna i ma charakterystyczny kształt, ponieważ podtrzymuje się na 9 palach.


Z kolei najstarsza latarnia morska wybudowana została w Bell Rock, przy wejściu do szkockiej zatoki Firth of Tay. Powstała ona już w 1811 roku, a jej światło świeci na odległość 18 mil morskich.


Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu poznałeś już prawdziwą funkcję latarni morskich i wiesz, że są one czymś znacznie więcej niż zwykłymi atrakcjami do zobaczenia nad morzem. Wybierz najpiękniejszą latarnię morską na polskim wybrzeżu i zabierz się za zwiedzanie. Bałtyk ma dla Ciebie kilkanaście prawdziwych perełek!


Zdjęcie: canva.com

7 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page