top of page
Redakcja

Półwysep Helski: czyli jak odkryć ukryte skarby regionu!

Zaktualizowano: 30 lip


Półwysep Helski to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na mapie Polski. Niektórzy mówią, że to właśnie od Mierzei Helskiej zaczyna się cały nasz kraj. Doświadczysz tu uroków pięknych plaż położonych nad otwartym morzem i skorzystasz z wielu wyjątkowych atrakcji. Sprawdź, co skrywa przed Tobą Mierzeja Helska!


Lokalizacja i położenie Półwyspu Helskiego

Od północy otoczony jest otwartym morzem, a od południa Zatoką Pucką. Półwysep Helski, bo o nim mowa, to pas lądu o kształcie kosy, który wbija się w Morze Bałtyckie. Mierzeja znajduje się pomiędzy wzburzonymi wodami Bałtyku a spokojną zatoką, przez co jest ona tak niezwykła.

Wrażenie robią też liczby. Mierzeja Helska w swoim najwęższym punkcie ma zaledwie 100 metrów! Z kolei na końcu Półwyspu Helskiego szerokość lądu to około 3 kilometry, a długość całego pasa wynosi 34 kilometry.


Półwysep Helski leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a przyroda rzeczywiście jest tutaj zjawiskowa. Charakterystyczna dla tego rejonu roślinność układa się w charakterystycznych pasmach i cieszy oko turystów.


Miejscowość letniskowa między morzem a Zatoką Pucką

Na początku Półwyspu Helskiego znajduje się Władysławowo, czyli uwielbiany przez turystów kurort. To od niego rozpoczyna się cała mierzeja i długie pasmo urokliwych miejscowości. Linia kolejowa biegnie przez cały Półwysep Helski, dlatego bez problemu możemy odwiedzić wszystkie z nich.


Pierwsze są Chałupy, czyli spokojna miejscowość letniskowa, o której powstała nawet znana polska piosenka. Bezpośrednio stąd przejeżdża się do Kuźnicy, nadmorskiej osady o pięknej, piaszczystej plaży. Dalej czekają na nas z kolei pełna atrakcji Jastarnia, kaszubska miejscowość letniskowa położona na środku Półwyspu Helskiego oraz Jurata, uznany, przedwojenny kurort. Ostatni jest Hel, czyli znane, kaszubskie miasto portowe.


Atrakcje Półwyspu Helskiego

Półwysep Helski należy do tych miejsc, które łączą w sobie naprawdę wiele możliwości. Możesz korzystać tu z uroków plażowania, a nawet zdecydować się na pełne wrażeń loty widokowe! Sprawdźmy, jakie atrakcje czekają na nas na mierzei.


Muzeum Rybołówstwa

Podczas zwiedzania Helu warto zajrzeć do Muzeum Rybołówstwa, położonego niedaleko portu. Co ciekawe, muzeum znajduje się w starym, poewangelickim kościele, którego wieżyczka pełni funkcję tarasu widokowego.


Dowiemy się tu między innymi, jak funkcjonuje rybołówstwo w Zatoce Gdańskiej, jak wyglądają i jak wyglądały łodzie rybackie, a także poznamy sekrety gospodarki morskiej Bałtyku.


Fokarium

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji Półwyspu Helskiego jest fokarium w Helu. To znane miejsce jest placówką badawczo-hodowlaną, a zarazem ośrodkiem rehabilitacji dla chorych i osłabionych fok. Głównym zadaniem stacji Morskiej jest ochrona i odtworzenie gatunku foki szarej w naszej części morza.


Osoby odwiedzające fokarium dowiedzą się tu więcej na temat Bałtyku i ochrony przyrody, a także będą mogły uczestniczyć w karmieniu fok. To niepowtarzalne doświadczenie dostarczy radości nie tylko najmłodszym turystom.


Szlak Historii Militarnej

Pasjonaci historii z pewnością skuszą się na zobaczenie nadmorskich pozostałości po II wojnie światowej. Szlak Historii Militarnej to trasa, która zaprowadzi turystów do najciekawszych zabytków, takich jak bunkry, schrony, stanowiska artyleryjskie, betonowe umocnienia i wieże kierowania ogniem.


Wędrując głównym szlakiem przejdziemy pętlę o długości około 10 kilometrów, jednak dla chętnych dostępne są też liczne szlaki boczne. Obowiązkowy punkt to jednak Muzeum Obrony Wybrzeża, gdzie zobaczymy wystawę "32 dni obrony Helu w 1939 r.".


Latarnia morska na Helu

Na samym końcu Półwyspu Helskiego znajduje się latarnia morska. Imponujący budynek o charakterystycznym kolorze ma ponad 40 metrów wysokości i został wykonany z czerwonobrunatnej cegły na przełomie XVIII i XIX wieku.


Latarnia morska na Helu jest udostępniona do zwiedzania, więc turyści mogą na własne oczy zobaczyć wysoko położoną laternę. Co ciekawe, jej światło widać aż z odległości 36 kilometrów!


Sporty wodne na Półwyspie Helskim

Półwysep Helski to wymarzone miejsce na nadmwakacje dla wszystkich amatorów sportów wodnych. Szczególnie wiosną i latem wiele osób uprawia tu windsurfing i kitesurfing lub decyduje się na nurkowanie czy też jazdę skuterem wodnym. A to wszystko dlatego, że warunki do uprawiania sportów wodnych na Półwyspie Helskim są wyjątkowo sprzyjające.


Nad Zatoką ulokowanych jest wiele wypożyczalni sprzętu windsurfingowego i szkółek. Po tej stronie mierzei warunki do tego typu aktywności są zazwyczaj znacznie lepsze. Z kolei wiatry na otwartym morzu, przeważnie zachodnie, tworzą świetne warunki dla morskich żeglarzy.


Podsumowanie

Planujesz wyjazd nad Morze Bałtyckie? Cały Półwysep Helski czeka na to, aż go odkryjesz! Liczne atrakcje, ładne piaszczyste plaże i idealne warunki dla amatorów sportów wodnych to tylko kilka powodów, dla których każda miejscowość turystyczna położona w tej okolicy należy do tak chętnie wybieranych nadmorskich lokalizacji. Od miejscowości Władysławowo aż do miasta Hel czekają na Ciebie piękne widoki i moc wakacyjnych wrażeń.


Zdjęcie: unsplash.com

13 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page