top of page
Redakcja

Wyjazd nad Morze Bałtyckie 2024 - przygotuj się dobrze!

Zaktualizowano: 26 cze

Spis treści

Kto z nas nie marzy o beztroskim wypoczynku nad morzem? O pięknej plaży, złocistym piasku i słonecznej pogodzie? Wczasy nad morzem to świetny pomysł na wykorzystanie dni wolnych od pracy lub szkoły. Jednak zanim wyruszysz w drogę, musisz dobrze zaplanować swój wyjazd. Jak przygotować się do tegorocznych wakacji nad polskim morzem? Podpowiadamy, co warto zrobić.

Wybór miejscowości

Wybór miejscowości to jeden z pierwszych dylematów, na które napotykamy się podczas planowania wyjazdu nad Morze Bałtyckie. Atrakcyjnych miejscowości jest tak wiele, że aż ciężko podjąć decyzję. Trzeba jednak dokonać jakiegoś wyboru, więc podsuwamy pomysł, na co warto zwrócić uwagę.

Czym warto się kierować przy wyborze miejscowości?

Wymarzone wakacje nad morzem mogą u każdego wyglądać inaczej, ponieważ każdy ma różne priorytety. Zastanów się, jakie są Twoje i przemyśl następujące kwestie:

  • Cel - jaki jest cel Twojej podróży nad morze? Plażowanie, zwiedzanie czy aktywności sportowe? Od tego może zależeć wybór miejscowości.

  • Dojazd - to szczególnie ważne jeśli podróżujesz bez samochodu. Sprawdź, jak dojedziesz na swoje wakacje.

  • Plaże - dowiedz się, czy w danej miejscowości zejście do wody jest piaszczyste i łagodne, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi.

  • Kąpieliska - jeśli chcesz wchodzić do morza, sprawdź czy w danym miejscu są kąpieliska strzeżone i jaka jest czystość wody.

  • Wydarzenia - sprawdź, czy w trakcie Twojego pobytu w okolicy będzie się coś działo.

  • Atrakcje dla rodzin z dziećmi - najmłodsi mają swoje potrzeby, więc rozejrzyj się za odpowiednimi atrakcjami, które zapewnią im wymarzone wakacje.

Jeśli masz dodatkowe potrzeby i wymagania, koniecznie weź je pod uwagę, aby wybrać jak najlepszą miejscowość na swoje wczasy. Będzie to tętniący życiem kurort? A może bardziej kameralne miasteczko? Morze Bałtyckie zapewnia wiele możliwości.

Tętniące życiem kurorty

Władysławowo, Sopot czy Mielno to jedne z najczęściej wybieranych miejsc nad polskim morzem. W popularnych miejscowościach toczy się bogate życie nocne i towarzyskie, często są tu również organizowane różnego rodzaju wydarzenia, takie jak koncerty, kabarety czy seanse kina letniego.

Kurorty tętnią życiem, a do tego posiadają zazwyczaj rozbudowaną infrastrukturę i różne udogodnienia, które mogą ułatwić i umilić wczasy nad morzem. Osoby odwiedzające te miejsca nie będą miały problemu ze znalezieniem baru czy restauracji. Są tam też liczne obiekty noclegowe, hotele, apartamenty i domki.

Czy takie miejsca mają jakieś wady? Dla wielu osób minusem może być tłum plażowiczów i spacerowiczów, który zazwyczaj towarzyszy kurortom. Z pewnością nie są to oazy spokoju, jednak liczne atrakcje, jakie w nich znajdziemy, mogą wiele wynagrodzić.

Kameralne miasteczka

Morze Bałtyckie to nie tylko kurorty. Możesz tu znaleźć także noclegi w spokojnej okolicy. Dzikie, nieprzepełnione plaże to marzenie wielu osób, które są zmęczone tłumami i szukają miejsca prawdziwego relaksu. Czy da się je znaleźć? Tak, choć nie jest to łatwe, zwłaszcza w szczycie sezonu wakacyjnego. Przykładem takich miejsc mogą być okolice Pobierowa czy Karwii.

Dodatkową zaletą mniejszych miejscowości i wsi jest to, że spędzając tam wczasy można lepiej poznać charakter lokalnej społeczności. Gościnność gospodarzy i osób prowadzących nieliczne lokale gastronomiczne jest tam bardzo odczuwalna i stanowi wielką zaletę takich miejsc.

Hotel, kwatera a może domek nad Morzem Bałtyckim?

Noclegi nad morzem to kolejne zagadnienie, któremu warto się przyjrzeć. Do wyboru mamy m.in. hotele, domki, apartamenty i prywatne kwatery. Gdy pojedziesz nad morze, zobaczysz jak liczne obiekty i noclegi można tam znaleźć.

Co warto wziąć pod uwagę wybierając rodzaj zakwaterowania?

Przeglądasz noclegi nad morzem i szukasz oferty idealnej - na co zwrócić uwagę?

  • Wolne terminy - większość obiektów w szczycie sezonu odnotowuje całkowite obłożenie, dlatego rezerwacji należy dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem.

  • Ile kosztuje nocleg - niektóre obiekty oferują naprawdę atrakcyjne ceny. Śpiesz się z ich rezerwacją.

  • Standard noclegu - znajdź miejsce, które oferuje noclegi w odpowiednio wysokim standardzie, dostosowanym do Twoich potrzeb.

  • Nocleg blisko morza - sprawdź, czy nocleg, który wybierasz, jest blisko plaży.

  • Dzieci - jeśli na wakacje nad morzem zabierasz dzieci, wybierz rodzinny nocleg.

To oczywiście tylko podstawowe elementy, nad którymi warto się zastanowić, gdy wybiera się noclegi nad morzem. Wymagań i oczekiwanych udogodnień może być więcej.


Pobyt w hotelu

Wysoki standard, ale też wysoka cena - to podstawowa zaleta i wada hoteli nad morzem. Pokoje są czyste, ładne i zazwyczaj klimatyzowane. Wykupując pakiet all inclusive nie musisz martwić się o wyżywienie i możesz cieszyć się luksusem, korzystając z uroków pobytu.

W wielu hotelach znajdziesz basen, SPA i przestrzeń do relaksu. Niektóre hotele oferują też sale zabaw dla swoich najmłodszych gości. Takie udogodnienia są doceniane zwłaszcza wtedy, gdy pogoda za oknem nie zachęca do plażowania.

Prywatne kwatery czy apartamenty?

Prywatne kwatery to mieszkania lub pokoje wynajmowane przez właścicieli turystom. Oczywiście za opłatą. Takie noclegi potrafią być jednak znacznie tańsze niż domki czy apartamenty, a dodatkowo możemy tu liczyć na gościnność właściciela, który podpowie, gdzie warto iść i co zobaczyć.

Apartamenty dają nam więcej prywatności i niezależności. Ten rodzaj noclegu często charakteryzuje się najlepszym stosunkiem ceny do jakości i oferuje kompletne wyposażenie. Standard apartamentów nad morzem bywa naprawdę bardzo wysoki, więc warto się przyjrzeć ich ofertom.

Domki letniskowe

Domki letniskowe to świetne rozwiązanie dla grup przyjaciół lub rodzin z dziećmi. Daje sporą niezależność, ponieważ nie musimy się martwić o to, czy będziemy komuś przeszkadzać hałasem. Nowe domki są bardzo często pięknie wykończone i oferują atrakcyjny standard. Ich wadą jest jednak wyższa cena.

Sporym plusem, który dają domki, jest też własny ogródek. Jeśli dodatkowo znajduje się w nim plac zabaw, będzie to fantastyczne miejsce dla najmłodszych. Niektóre domki znajdują się tuż przy samej plaży, zapewniając piękny widok z tarasu na Morze Bałtyckie. Taka lokalizacja jest z pewnością sporym atutem.

Wakacje z wyżywieniem czy bez?

Jedzenie to ważna część wakacji. Wyżywienie może znacząco wpłynąć na cenę wyjazdu, dlatego warto podjąć decyzję, czy chcemy samodzielnie przygotowywać posiłki, korzystać z wyżywienia oferowanego przez aparthotel czy żywić się w lokalnej gastronomii. Co wybrać? Spójrz na wady i zalety popularnych rozwiązań zanim podejmiesz decyzję.

Własne wyżywienie - plusy i minusy

Aby samodzielnie przygotować wyżywienie na cały dzień, potrzebny jest Ci w pełni wyposażony aneks kuchenny. Jeśli Twój nocleg gwarantuje dostęp do takiego udogodnienia, możesz bez problemu ugotować ciepły posiłek na obiad. Wymaga to jednak również czasu, który mógłbyś spędzić zamiast tego na plaży.

Z drugiej strony, gotowanie na własną rękę jest dość sporą oszczędnością i daje Ci dużą niezależność. Sam wybierasz co jesz, a to może być kluczowe dla osób z alergiami pokarmowymi lub dla rodziców niejadka. Gotując, możesz również wykorzystywać świeże, lokalne produkty.

Restauracje i bary - plusy i minusy

Ceny dań w nadmorskich kurortach co roku obiegają media, gdy turyści pokazują tzw. "paragony grozy". Czy należy się nimi kierować? Koszt potraw w niektórych miejscach faktycznie może zwalić z nóg, zwłaszcza w turystycznych miastach i to w dobie inflacji. Prawie zawsze da się jednak znaleźć tańszą, a wcale nie gorszą alternatywę.

Jedzenie w barach i restauracjach pozwala też spróbować lokalnych przysmaków. Odkrywanie nowych potraw jest dla wielu osób ważnym elementem poznawania kultury danego regionu, a Morze Bałtyckie pozwala na dostęp do świeżych, pysznych ryb, na których w dużej mierze opiera się lokalna gastronomia. Stąd też liczne smażalnie cieszą się taką popularnością.

Ostateczny wybór należy do Ciebie. Pamiętaj też, że możesz połączyć obie opcje, np. jedząc obiady w restauracjach, a kolacje i śniadania przygotowując samodzielnie.

Co trzeba ze sobą zabrać?

Gdy wakacje są już zaplanowane, wystarczy poczekać aż nadejdzie ten wyjątkowy dzień, wyjechać w podróż i cieszyć się z atrakcji nad morzem, jakie zapewnia nam Bałtyk. Ale chwila, czyżbyśmy o czymś nie zapomnieli? Przecież trzeba się jeszcze spakować. Przygotowaliśmy więc dla Ciebie krótką listę rzeczy, które warto zabrać na wakacje nad morzem.

Podstawowa zawartość walizki

Jest kilka rzeczy, bez których nie powinno się wyjeżdżać na wczasy. Portfel, dokumenty, ewentualne bilety, ubezpieczenia i rezerwacje to podstawa. Ich wersje elektroniczne możesz mieć również w telefonie. Pamiętaj tylko o ładowarce!

Potrzebna jest Ci także kosmetyczka, a w niej podstawowe produkty higieniczne, takie jak żel pod prysznic, szampon do włosów i odżywka. Przydać się może również krem lub balsam po opalaniu, aby zadbać o dobrą kondycję skóry.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Co jeszcze warto włożyć do walizki? Apteczkę z podstawowym wyposażeniem, takim jak tabletki przeciwbólowe, plastry, leki na problemy z żołądkiem, środki na ukąszenia owadów, woda utleniona i maść na poparzenia. Mamy nadzieję, że nie będziesz musiał z nich korzystać, ale pamiętaj - przezorny zawsze ubezpieczony.

Jadąc nad Morze Bałtyckie trzeba spakować ubrania na każdą możliwą temperaturę. O pogodzie powiemy więcej w dalszej części artykułu, ale już w tym miejscu warto zaznaczyć, że może Ci się przydać ciepła bluza, długie spodnie i zakryte buty. Dotyczy to szczególnie wieczorów, gdy bywa już nieco chłodniej. Zabierz też odpowiednią ilość bielizny, klapki i kostium kąpielowy.

Niezbędnik plażowicza

Piękne, piaszczyste plaże to wymarzone miejsce do odpoczynku dla wielu osób. Co spakować, by móc jak najpełniej skorzystać z uroków plażowania?

Podstawą bezpiecznego wypoczynku nad morzem jest ochrona przed słońcem. Zabierz koniecznie okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem oraz nakrycie głowy, aby uniknąć oparzeń i przegrzania.

Chłodny cień na plaży może Ci zapewnić parasol, więc zaopatrz się w swój lub sprawdź, czy nie znajduje się on na wyposażeniu wybranego przez Ciebie noclegu. Takie udogodnienia możesz też często wypożyczyć na plaży.

Zaplanuj też, co będziesz robić. Do opalania i pływania wystarczy Ci kostium kąpielowy oraz ręcznik. Jeśli jednak planujesz spędzić na plaży długie godziny, zabierz ze sobą coś, co umili Ci ten czas i wypoczynek. Dobra książka, gra karciana, dmuchany materac, piłka lub frisbee mogą być świetnym pomysłem, zwłaszcza jeśli planujesz wakacje nad morzem z dziećmi.

Pogoda nad polskim morzem

Prognozy długoterminowe wskazują, że tegoroczne lato będzie bardzo ciepłe, a to dobra informacja dla wszystkich, którzy planują spędzić wczasy nad morzem.

Który miesiąc jest najlepszy na wakacyjny wypoczynek nad Morzem Bałtyckim? Najcieplejszy jest lipiec, gdy średnia temperatura powietrza wynosi około 22 stopnie Celsjusza, z kolei w czerwcu odnotowuje się największą liczbę słonecznych dni. Sierpień oraz początek września też są jednak świetnym czasem na wakacje nad morzem.

Warto też wspomnieć o temperaturze wody w samym morzu. Ta nie jest niestety zbyt wysoka - wynosi ona od 12 do 17 stopni Celsjusza. Bałtyk jest uważany za zimne morze, ale na plaży mimo wszystko znajdziemy wielu amatorów kąpieli.

A co z opadami? Nad morzem zdarzają się również deszczowe, a także bardzo wietrzne dni. Kapryśna pogoda może pokrzyżować plany spędzenia dnia na plaży, ale jeśli weźmiesz kurtkę przeciwdeszczową, nadal będziesz mógł odkrywać urokliwe nadmorskie miejscowości.

Jak zorganizować niezapomniane wakacje?

Wracanie pamięcią do szczęśliwych chwil, pięknych widoków i cudownych wyjazdów to coś, co robią nie tylko osoby sentymentalne. Aby wakacje były niezapomniane, trzeba wypełnić je wyjątkowymi momentami. Można to zrobić na wiele sposobów, m.in. dbając o dobrą atmosferę i wybierając ciekawe miejsca nad morzem.

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zapomnisz swoich wakacji nad morzem, mamy proste rozwiązanie. Po prostu rób dużo zdjęć! Może wydaje Ci się to banalne, ale wspólne zdjęcia to najlepsze pamiątki, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Uchwyć piękny moment w kadrze, zrób fotkę na plaży, na tle morza lub w zwiedzanym miejscu, dzięki temu łatwiej wrócisz tam wspomnieniami za kilka lat.

Atrakcje turystyczne

Morze Bałtyckie to idealne miejsce na rodzinne wakacje, ponieważ tutaj naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Turyści przyjeżdżają nad polskie morze, żeby odwiedzać piękne plaże, ale też po to, żeby oglądać atrakcje turystyczne. Szczególną popularnością cieszą się wyjątkowe latarnie morskie.

Miłośnicy historii mogą spędzić nad morzem wymarzone wakacje, łącząc wczasy ze swoją pasją. Morze Bałtyckie to ważne miejsce z punktu widzenia historii naszego kraju. Znajdziemy tu wiele pomników, zabytkowych budynków, skanseny oraz muzea, które przeniosą nas w czasie.

Atrakcje dla każdego

Wakacje nad Morzem Bałtyckim są też idealne dla osób, które cenią sobie przebywanie na łonie natury. Można tu spacerować po parkach narodowych i pięknych lasach, a do tego oglądać zwierzęta morskie.

Bałtyk oferuje liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi. Nad polskim morzem znajdziesz liczne parki linowe i tematyczne, dmuchane place zabaw czy też małpi gaj. Wśród najpopularniejszych atrakcji dla najmłodszych są też wyjątkowe muzea oraz Aquaparki. Wiele z nich działa o każdej porze roku, ale wakacje nad morzem to zdecydowanie najlepsza okazja, żeby odwiedzić te miejsca.

Twój własny przepis na polskie morze

To Ty decydujesz, jak chcesz spędzić wakacje. Morze Bałtyckie oferuje mnóstwo sposobów na letni wypoczynek, nie musisz ograniczać się do plażowania i popularnych atrakcji turystycznych. Możesz zrobić coś oryginalnego i nieszablonowego. Przecież to, jak chcesz zorganizować swoje wczasy nad morzem, zależy tylko od Ciebie.

Co powiesz na przykład na kemping? To sprawdzony sposób na tani nocleg i niesamowitą wakacyjną atmosferę. Nad Morzem Bałtyckim możesz znaleźć pole namiotowe tuż przy samej plaży, więc jeśli nie są Ci potrzebne komfortowe pokoje, a chcesz nocować blisko morza, rozważ taką możliwość.

Aktywny wypoczynek

Ciekawe propozycje na aktywny wypoczynek to np. trasy rowerowe po polskim wybrzeżu. Rozwinięta infrastruktura rowerowa i liczne szlaki związane z trasą EuroVelo 10 zachęcają do korzystania z tej formy aktywności. Wypożyczenie rowerów nad polskim morzem nie stanowi najmniejszego problemu, a może to być dla Ciebie fantastyczna przygoda i genialna alternatywa dla typowego wczasowania.

Oprócz rowerów, świetnymi formami aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu nad morzem są spacery nordic walking po promenadach i szlakach turystycznych, a także gry zespołowe, takie jak chociażby siatkówka plażowa. A może chciałbyś spróbować jogi na plaży o zachodzie słońca? Będzie to niepowtarzalne doświadczenie.

Miłośnicy sportów wodnych mogą z kolei liczyć na windsurfing i kitesurfing. Najlepsze miejsce do takich aktywności to Półwysep Helski, gdzie mieszczą się liczne szkoły, które uczą tych sportów. Jak widzisz, możliwości jest naprawdę dużo.

Podsumowanie

Planując wakacje nad Morzem Bałtyckim warto wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. W jakiej miejscowości chcesz się zatrzymać? Wolisz hotel, a może domek? Jaki charakter ma Twój wyjazd - planujesz aktywny wypoczynek czy raczej plażowanie? Odpowiedzi na te pytania zależą tylko od Ciebie i Twoich potrzeb. Wymarzone letnie wakacje nad polskim wybrzeżem są na wyciągnięcie ręki i już na Ciebie czekają.


Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/

8 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page