top of page
Redakcja

Zatoka Pucka - raj dla miłośników wodnych atrakcji

Zaktualizowano: 30 lip


Amatorzy windsurfingu i miłośnicy kitesurfingu często mają swoje ulubione, sprawdzone miejsca do uprawiania sportów wodnych, a idealne warunki do takich aktywności znajdują oni między innymi w Zatoce Puckiej. Czemu to miejsce jest tak wyjątkowe? Sprawdźmy, co warto wiedzieć o jednej z najlepszych zatok na mapie polskiego wybrzeża.


Charakterystyka Zatoki Puckiej

Na początek - krótkie geograficzne wprowadzenie. Zatoka Pucka jest zachodnią częścią Zatoki Gdańskiej, a od otwartego morza oddziela ją tylko Półwysep Helski. Zwyczajowa granica zatoki przebiega natomiast na linii łączącej Gdynię i Hel.


Wewnętrzna część Zatoki Puckiej jest osłonięta z każdej strony. Część wewnętrzną z zewnętrzną częścią zatoki łączą tylko dwa żeglowne przepusty - tak zwane Przejście Kuźnickie i Głębinka. W pozostałych miejscach jest na tyle płytko, że statki nie mogłyby bezpiecznie przepłynąć.


Ta niezwykła płycizna rozpościera się od Półwyspu Helskiego daleko wgłąb zatoki. Średnia głębokość wody wynosi tu jedynie około 3 metry, a mielizna stała się wręcz znakiem rozpoznawczym tego terenu.


Rybitwia Mielizna

Rybitwia Mielizna, zwana również Mewią Rewą czy też Ryfem Mew, to piaszczysty pas sięgający od lądu aż na kilka kilometrów wgłąb zatoki. Wygląda on zjawiskowo, a szczególne wrażenie wywołuje zwłaszcza z lotu ptaka. Jeśli chcesz spróbować chodzenia po wodzie, to wybierz się na wyjątkowy, morski spacer po Rybitwiej Mieliźnie.


Cypel Rewski

Cypel Rewski to niezwykle wąski, piaszczysty pas, którego długość zmienia się razem z poziomem wód. To właśnie od niego rozpoczynają się mielizny łączące Rewę z Jastarnią. Po cyplu suchą nogą można przejść prawie kilometr i co ciekawe, woda po jego jednej stronie jest wzburzona, a po drugiej spokojna.


Atrakcje turystyczne Zatoki Puckiej

Uwielbiasz zwiedzanie? Zatoka Pucka ma w tym temacie naprawdę wiele do zaoferowania. Zobaczysz tu nie tylko piękne krajobrazy, ale także atrakcyjne miasta, takie jak Gdynia, i urokliwe miejscowości, jak chociażby Rewa.


W zatoce czekają na Ciebie między innymi jedne z najstarszych polskich portów rybackich, ruiny niemieckiej torpedowni z czasów II wojny światowej, Osada Łowców Fok w Rzucewie, Muzeum Ziemi Puckiej, a nawet... labirynt w polu kukurydzy we Władysławowie, czyli idealna atrakcja dla najmłodszych. Jak widzisz, tutaj nikt nie będzie się nudził.


Sporty wodne w Zatoce Puckiej

To, co wielu osobom kojarzy się z Zatoką Pucką, to idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Dlaczego są one tu tak wyjątkowo korzystne?


Kitesurfing

Gratką dla miłośników kitesurfingu i innych sportów wodnych będzie z pewnością wysoka temperatura wody, która czasami osiągała nawet 25 stopni, kiedy w tym samym okresie temperatura wody na otwartym morzu wynosiła ledwie 15 stopni. Zatoka Pucka nagrzewa się naprawdę szybko!


Windsurfing

We wszystkich okolicznych miejscowościach bez trudu znajdziemy wypożyczalnie sprzętu wind- i kite- surfingowego. Płytka woda i mocne wiatry sprawiają, że ciężko byłoby znaleźć lepsze miejsce na wodne szaleństwa.


Rezerwat przyrody Beka - Birdwatching

Nie tylko nas zachwyca Zatoka Pucka. To miejsce upodobały sobie również ptaki, które licznie przylatują w te okolice. Szacuje się, że rocznie może ich być nawet aż 100 tysięcy! Specyficzny ekosystem sprawia, że mogą tu zamieszkiwać niezwykłe, rzadkie gatunki.

Rezerwat Beka położony jest u ujścia rzeki Redy do Bałtyku, na terenie parku krajobrazowego i dwóch obszarów Natura 2000. Możemy tu obserwować wyjątkowe ptaki i podziwiać bogatą roślinność oraz piękne wydmy.


Zatoka Pucka jesienią i zimą!

Pod koniec roku Zatoka Pucka zyskuje jeszcze bardziej wyjątkową atmosferę. Poza sezonem nie zobaczymy tu tłumu turystów i nie usłyszymy wywoływanego przez nich hałasu. Czego możemy w zamian za to doświadczyć?


Jesienią i zimą Zatoka Pucka oferuje spacery po pięknej, pustej plaży i niepowtarzalną możliwość obcowania z dziką naturą. Wiele rzadkich gatunków ptaków, takich jak chociażby rzepołucha czy świergotka nadmorska, spędza tu chłodniejsze miesiące. Jeśli przyroda jest Ci bliska, zatoka bardziej przypadnie Ci do gustu poza sezonem.


Jak dotrzeć do Zatoki Puckiej

Przekonaliśmy Cię już, że warto odwiedzić Zatokę Pucką? Świetnie, teraz wystarczy tylko zaplanować wyjazd. Najlepsze możliwości dojazdu nad polskie morze zapewni Ci prawdopodobnie samochód, który daje swobodę i niezależność podróżowania. Jeśli nie chcesz jechać autem, istnieją też inne możliwości.


Do większości nadmorskich miejscowości dojedziesz również transportem zbiorowym. Pociągiem dotrzesz aż do Pucka lub do świetnie skomunikowanej Gdyni, gdzie zaczyna się zatoka. Warto dodać, że polskie wybrzeże może się poszczycić rozbudowaną infrastrukturą rowerową, a to oznacza, że dotrzesz tu także na dwóch kółkach.


Podsumowanie

Zatoka Pucka to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych, ale jej okolice skrywają też wiele innych atrakcji. Turystyczne zabytki i bliskość dzikiej przyrody sprawiają, że nie tylko miłośnicy wodnych aktywności znajdą tu coś dla siebie. Planujesz wyjazd latem? Czy jesienią lub zimą? To bez znaczenia! Piękna Zatoka Pucka czeka na Ciebie przez cały rok.


Zdjęcie: pixabay.com

6 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page